Ścieżki ogrodowe – z czego je wykonać?

Kategoria: Blog

kamienna ścieżka w ogrodzie

Ścieżki spotykamy w każdym ogrodzie, umożliwiają poruszanie się po nim, pełnią funkcję dekoracyjną. Powinny być dopasowane zarówno do wielkości działki, jak i stylu samego ogrodu. Z jakich materiałów wykonać je, aby służyły nam przed długie lata i dobrze komponowały się z roślinnością?

 

Drewno?

Ścieżki ogrodowe z drewna wyglądają niezwykle naturalnie, zwłaszcza w ogrodach w stylu wiejskim i angielskim. Niestety, estetyka wykonania nie idzie w parze z wytrzymałością. Nawierzchnie drewniane chłoną i zatrzymują wilgoć, a po opadach deszczu – są po prostu śliskie. Chcąc zwiększyć trwałość ogrodowej alejki, powinniśmy ułożyć drewno na pokładzie z tłucznia i zaimpregnować je. W ten sposób przedłużymy żywotność ścieżki, choć i tak nie uzyskamy powierzchni wysoce odpornej na oddziaływanie warunków atmosferycznych.

 

Cegły klinkierowe?

Dużo trwalszym rozwiązaniem jest wykonanie nawierzchni ścieżek ogrodowych z cegieł klinkierowych. Jest to materiał odporny zarówno na niskie temperatury, jak i na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu, że jest dostępny w kilku kolorach i kształtach, możliwe jest stworzenia naprawdę ciekawych aranżacji, dobrze komponujących się z zielonością ogrodów, choć już nie tak naturalnie jak ścieżki z drewna.

Kamień naturalny?

Uniwersalnym rozwiązaniem jest wykonanie alejek ogrodowych z kamienia naturalnego. Co do wytrzymałości tego typu nawierzchni nie powinniśmy mieć wątpliwości, gdyż kamienie dobrze znoszą ujemne temperatury, a ponadto wyróżniają się niskim stopniem nasiąkliwości wodą. Możliwości aranżacyjne są w zasadzie nieograniczone, ponieważ trwałych kamieni naturalnych jest sporo, np. granit, bazalt czy serpentynit antygorytowy. Bez wątpienia w zieloną przestrzeń ogrodową doskonale wtopią się ścieżki z serpetynitu antygorytowego, które będą stanowiły naturalne przedłużenie powierzchni z kwiatowymi rabatami.