Otoczaki – dlaczego są niezastąpione przy aranżacji ogrodu?

Kategoria: Blog

otoczaki

Kamienie naturalne występują pod różnymi postaciami. Jedną z nich są otoczaki, czyli fragmenty minerałów lub skał o zaokrąglonych kształtach, uzyskiwane w procesie mechanicznej obróbki. Mnogość ich zastosowań sprawia, że są niemal niezastąpione przy aranżacji ogrodów oraz terenów wokół domu.

Do czego stosuje się otoczaki?

  • Strumyki i oczka wodne

Ze względu na obłe kształty otoczaki znajdują zastosowanie przy projektowaniu oczek wodnych i strumyków. Stosowane są zarówno przy wykonywaniu podłoża w zbiorniku wodnym, jak i jako element wykończeniowy przy brzegach zbiornika. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie otoczaków z serpentynitu antygorytowego https://kosd.pl/inspiracje/, które to, zanurzone w wodzie, zachwycają zmiennością barw szczególnie zieloną.

  • Ogródki skalne

Różne kształty i barwy otoczaków sprawiają, że sprawdzają się one przy komponowaniu ogródków skalnych. W zależności od naszych potrzeb, możemy użyć małych, kilkunastomilimetrowych kamyczków, jak i form o nieco większych rozmiarach.

  • Ścieżki, chodniki, rabaty kwiatowe

Otoczakami możemy się posłużyć przy układaniu nawierzchni chodników, ścieżek, podjazdów. Najlepiej sprawdzają się w przypadku ścieżek krętych i zygzakowatych, ponieważ przy zastosowaniu tej formy kamienia łatwo uzyskać ostre kąty i łuki. Umieszczane są również przy obrzeżach rabat kwiatowych, ożywiając i upiększając kompozycje kwiatowe.

  • Wypełnienie gabionów

Są jednym z możliwych sposobów na wypełnienie gabionów. Mniejsze otoczaki o średnicy do kilkudziesięciu milimetrów wykorzystuje się przy wykonaniu elementów małej architektury, takich jak: grille czy stoły ogrodowe, z kolei większe głazy stosowane są przy budowie murków i ogrodzeń.

  • Dekoracja domowych wnętrz

Otoczaki pozwalają stworzyć ciekawie kompozycje w ogrodzie, jednak coraz częściej służą również jako dekoracja domowych wnętrz. Tych malutkich kamyczków używa się do wykonania ramek na zdjęcia, podkładek na naczynia i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. Z kolei elementy gabionowe wypełnione otoczakami są stosowane do wykonania oryginalnych mebli oraz do aranżacji powierzchni ścian wewnętrznych i zewnętrznych.

blog.kosd.pl_wpis nr 8a