Ogródki skalne – jak dobierać kamienie?

Kategoria: Blog

ogród-kamienie

Jednym z najważniejszym aspektów przy projektowaniu ogródka skalnego jest wybór odpowiednich kamieni, które – jakby nie patrzeć – będą stanowiły podstawę całej kompozycji. Wszystko powinno być dokładnie przemyślane, tak aby ogródek skalny nie był zbiorem przypadkowo dobranych i niestarannie ułożonych kamieni.

Dobór kamieni do skalniaka

Wybierając kamienie od ogródka skalnego, powinniśmy postawić na skały odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Do najodporniejszych zaliczają się granit, bazalt i serpentynit antygorytowy, które to surowce nie niszczeją nawet po kilku, kilkunastu latach.

Wytrzymałe skały stanowią podstawę skalnika, a ich doskonałym uzupełnieniem będą skały miękkie i porowate, np. wapienne czy piaskowe. Są one potrzebne, gdyż w ich powierzchni łatwo wydrążyć zagłębienia, dzięki którym rośliny będą mogły zakorzenić się odpowiednio głęboko.

Jednocześnie nie możemy przesadzić z ilością zastosowanych skał, tym bardziej jeśli różnią kształtem, barwą lub fakturą. Optymalnym rozwiązaniem jest zestawiać ze sobą kamienie o podobnym pochodzeniu.

Jak układać skały i kamienie?

Przy projektowaniu ogródków skalnych obowiązuje jedna zasada – kamienie układamy, zaczynając od największych, poprzez te pośrednie, a kończąc na najmniejszych. W ten sposób powstają harmonijne i zrównoważone kompozycje.

Po zakończeniu prac kamienie powinny być zwrócone w tym samym kierunku i ułożone pod tym samym kątem. Wszystkie z nich powinny być zakopywane w ziemi na mniej więcej 1/3 objętości, co zapewni im odpowiednią stabilność.