Kamień na tarasie – czy warto?

Kategoria: Blog

Kamień na tarasie

Wykonując nawierzchnię tarasową, mamy do wyboru wiele materiałów – drewno, płytki kompozytowe, płytki ceramiczne, czy w końcu kamień ozdobny. Który z tych materiałów jest najbardziej estetyczny, a który najtrwalszy? W tym pierwszym wypadku w dużej mierze decydują indywidualne gusta, w tym drugim – śmiało możemy stwierdzić, że zdecydowanie najbardziej wytrzymałą nawierzchnią jest ta wykonana z kamienia.

Odporność na wszystkich poziomach

Jeśli zdecydujemy się na nawierzchnię kamienną, możemy być spokojni, że taras będzie służył nam przez długie lata, nie wymagając przy tym remontów ani specjalnej konserwacji. Serpentynit nie zmienia swojej zielonej barwy oraz wraz z upływem czasu nie starzeje się, a szlachetnieje, dlatego taka nawierzchnia może tylko zyskać na wartości. A okresowo wykonywana impregnacja nie zaszkodzi, uchroni nasz taras przed pojawieniem się trwałych zabrudzeń.

Tarasy kamienne sprawdzają się zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, przetrwają bez uszczerbku nawet najbardziej surową zimę. To z tego względu, że kamienne płyty są z reguły mrozoodporne. Decydując się na ich zakup, upewnijmy się wcześniej co do ich wytrzymałości na niszczące działanie czynników zewnętrznych (mrozu, deszczu, wilgoci).

Koniecznie wybierzmy rodzaj nawierzchni kamiennej, która będzie odporna na ścieranie i nasiąkanie, co jest szczególnie ważne, jeśli planujemy budowę niezadaszonego tarasu. Niskim stopniem nasiąkliwości wodą wyróżnią się m.in. serpentynity, wykorzystywane jako jeden z wielu rodzajów nawierzchni tarasowej.

Oryginalna struktura

Kamień ma również swoje niewątpliwe walory estetyczne, a jednym z najważniejszym jest oryginalna struktura nawierzchni wykonanej z tego surowca. Na rynku znajdziemy płyty kamienne o przeróżnych barwach i kształtach, co daje nieograniczone możliwości przy aranżacji tarasu.