Kamień ozdobny w ogrodzie

Kategoria: Blog

Kamień ozdobny

Najciekawsze aranżacje ogrodowe wykonane są z zastosowaniem kamieni ozdobnych. Bardzo dobrze komponują się one z roślinnością oraz idealnie harmonizują z małą architekturą ogrodową. Wnoszą do przestrzeni ogrodowej dużo naturalności, czyniąc z niej miejsce spokojne, sielankowe i sprzyjające odpoczynkowi.

Kamienne chodniki i ścieżki

W pierwszej kolejności kamień wykorzystywany jest przy projektowaniu ścieżek ogrodowych. W tym wypadku możliwości aranżacyjne są bardzo duże – ścieżka może być wykonana z obszernych płyt kamiennych lub z nieco mniejszych otoczaków. Z kolei drobne kamienie, np. grys serpentynitowy czy żwir krzemowy, wykorzystuje się jako materiał do wypełniania powierzchni między grządkami roślin. Takie niepozorne okruchy skalne doskonale uwypuklają kształty i rozmiary roślin, stając się dla nich bardzo dobrym tłem. Równie chętnie sięgamy po kamienie ozdobne przy wykonywaniu sąsiadujących z terenami zielonymi nawierzchni schodów i tarasów. W tym wypadku do najczęściej wybieranych i najtrwalszych surowców należą: serpentynit, granit i bazalt. Wykonane z nich powierzchnie wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz niskim stopniem nasiąkliwości wodą.

Ogródki skalne, oczka wodne

W nowoczesnych aranżacjach ogrodów bardzo często pojawiają się ogródki skalne. Pierwszorzędne znaczenie dla ich wyglądu będzie miał zastosowany kamień. Konieczne musimy wybrać surowiec, który będzie doskonale harmonizował się z otoczeniem i będzie odporny na działanie warunków atmosferycznych. Wówczas to naszym skalnikiem będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat.

Kamienie ozdobne znajdują również zastosowanie przy projektowaniu kaskad i oczek wodnych. Najczęściej do wykonania ich podstawy używa się twardych kamieni łupanych i łamanych. Do tego celu idealnie nadają się też otoczaki o płaskich, nieostrych krawędziach. Ich zaokrąglona powierzchnia chroni ryby przed urazami mechanicznymi. Projektując oczko wodne, należy unikać wapieni, dolomitów, marmurów oraz innych skał zawierających wapno, ponieważ może ono mieć szkodliwy wpływ na rośliny i ryby. Doskonałym pomysłem jest zastosowanie serpentynitu antygorytowego, który zmoczony mieni się i połyskuje, nadając wyjątkowej głębi toni wody.