Grys dekoracyjny a jego zastosowanie w ogrodzie

Kategoria: Blog

elegancki kamień

Najdrobniejszymi z kamieni dekoracyjnych są grysy, czyli ziarna skalne o nieregularnych kształtach i ostrych krawędziach. Ich średnica wynosi od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, a największym walorem jest to, że naturalnie komponują się z otoczeniem.

Jak możemy je wykorzystać przy aranżacji przestrzeni w ogrodzie i wokół domu?

Ścieżki, chodniki, podjazdy

Grysy – dzięki temu, że mają kanciaste kształty i są chropowate w dotyku – bardzo dobrze klinują się, a przez to wykonane z nich nawierzchnie są stabilne i proste w utrzymaniu. Te kamienie dekoracyjne poleca się jako materiał do usypania ścieżek ogrodowych, wybrukowania podjazdów oraz utwardzenia przydomowych chodników. Z ich pomocą można też wykonać ozdobne opaski wokół domu.

 Rabaty ogrodowe

Grysy i inne drobne kamienie dekoracyjne służą do upiększania ogrodów. Najczęściej są wykorzystywane do wykonania powierzchni pod rabaty kwiatowe, gdyż tworzą ładne tło dla roślin. Wyjątkowo ciekawie prezentują się rabaty usypane z grysów serpentynitowych, które połyskują w różnych odcieniach zielonego, idealnie harmonizując się z otaczającą roślinnością.

Rabaty ogrodowe z grysów są rozwiązaniem nie tylko estetycznym, lecz także praktycznym. Warstwa usypana z tych kamyków doskonale przepuszcza wodę i jednocześnie zabezpiecza przed jej zbyt szybkim wyparowywaniem. Ponadto, grysowa rabata chroni rośliny przed zmianami temperatur: w lecie przed upałem, w zimie – przed mrozem.

Zalet zastosowania grysów jest tyle, że ciężko będzie z nich zrezygnować przy aranżacji przestrzeni ogrodowej!