Gabiony w przestrzeni publicznej

Kategoria: Blog

granite gravel into metal mesh. Gabione garden wall

Gabionowe ogrodzenia zaskakują swoją wytrzymałością i cieszą oko oryginalną formą. Nic dziwnego, że coraz częściej stają się ozdobą domowych posesji. Wygląda na to, że na aranżacji terenów wokół domu kariera gabionów nie skończy się. Coraz śmielej wkraczają do przestrzeni publicznej.

Schody, ławki, altany parkowe i o wiele więcej

W miejskich parkach możemy spotkać ławki i altany parkowe, których podstawą konstrukcji są kosze gabionowe. Wykonuje się z nich także kosze na śmieci, stojaki na rowery i inne drobne elementy architektoniczne. Są ponadto stosowane na placach zabawach, np. do odbudowy piaskownic.

Co więcej, gabiony mogą posłużyć jako materiał do wykonania ogrodzeń, wydzielających przestrzeń parku lub oddzielających jego część rekreacyjną od hałaśliwej ulicy. Dzięki swoim właściwościom wygłuszającym gabionowe ściany sprawdzą się doskonale, stanowiąc przykład tego, jak łączyć rozwiązania estetyczne i funkcjonalne.

Możliwości zastosowania gabionów jest dużo więcej. Jednym ograniczeniem jest wyobraźnia projektantów przestrzeni publicznej.

Gabion gabionowi nierówny

Nowoczesne i odważne kompozycje z gabionami bardzo dobrze wpisują się w miejską architekturę. Niektóre z rozwiązań przykuwają nasza uwagę bardziej, a inne mniej. Wyjątkowo ciekawe prezentują się te z konstrukcji gabionowych, które zostały wypełnione oryginalnym materiałem skalnym, np. serpentynitem antygorytowym . Połyskujące w różnych odcieniach zielonego kamyki serpentynitu stanowią naturalne tło dla przestrzeni parków i skwerów miejskich.