Gabiony – aranżacja przestrzeni wokół domu

Kategoria: Blog

Gabiony

Przy projektowaniu powierzchni przydomowych coraz częściej architekci decydują się na zastosowanie gabionów. Mają one formę prostopadłościennego kosza, który najczęściej jest wykonany ze stalowych prętów lub z profili ceowych, a jego wnętrze wypełniają wybrane kamienie ozdobne lub żwir. Kosze gabionowe wykorzystywane są do tworzenia nowoczesnych ogrodzeń, oryginalnych mebli ogrodowych oraz innych elementów dekoracyjnych.

Ogrodzenia i murki gabionowe

Zastosowanie koszów gabionowych to doskonały pomysł na budowę nowoczesnego ogrodzenia. Dzięki wypełniającym siatkę gabionową kamieniom, tego typu ogrodzenie będzie niezwykle wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ponadto kamienie doskonale tłumią hałas, tak więc, wybierając tego typu rozwiązanie, możemy cieszyć się ciszą i spokojem w obrębie własnej posesji.

Konstrukcje gabionowe charakteryzują się również ciekawą i oryginalną estetyką. Mogą przybierać różnorodne formy, dzięki czemu wykonane z nich ogrodzenie wyróżnia się na tle standardowych rozwiązań architektonicznych. Wybór kamieni, którymi zostanie wypełniona siatka gabionowa, jest bardzo duży. Mogą to być np. serpentynity antygorytowe, które naturalnie się komponują z zielonym otoczeniem ogrodów. Należy pamiętać też o tym, aby kamienie do gabionów miały odpowiednią wielkość – wówczas będą się elegancko prezentować między stalowymi panelami.

Mała architektura ogrodowa

Budowa ogrodzeń to tylko jedna z możliwość wykorzystania gabionów. Kosze wypełnione ozdobnymi kamieniami i kamykami pozwalają na tworzenie całej gamy elementów dekoracyjnych znajdujących zastosowanie w ogrodach i na trasach, a także w parkach i skwerach miejskich. Z gabionów powstają ławki, stoły, grille, a ponadto donice, fontanny oraz inne ciekawe elementy współczesnej architektury ogrodowej.