Elewacje z gabionów – nowy trend aranżacyjny

Kategoria: Blog

Gabiony

Stylowe ogrodzenie gabionowe otaczają coraz więcej prywatnych posesji, elementy małej architektury wykonane z gabionów również zyskują na popularności. Takie sposoby zastosowania koszów gabionowych właściwie nie budzą już zdumienia, natomiast wzrok przechodniów przykuwają oryginalne elewacje gabionowe, będące nowym trendem aranżacyjnym.

 

Jak wykonać gabionowe elewacje?

Gabionowe elewacje są efektownym sposobem na wykończenie budynków. Wyglądają niezwykle reprezentacyjnie, dlatego najczęściej zdobią wejścia do biur i siedzib firm. Z powodzeniem można je wykorzystać do wykonania elewacji domów. Ich nowatorska forma sprawia, że najlepiej komponują się zabudową miejską, ale pasują również do przestrzeni małomiasteczkowej i wiejskiej.

Podstawą niezwykłej elewacji są kosze gabionowe wykonane z drutu, które – aby zapewnić całej konstrukcji wymaganą wytrzymałość – są odpowiednio wzmocnione. Ponadto, kosze te muszą być dodatkowo podparte i przymocowane do ściany nośnej budynku, co stanowi zabezpieczenie na wypadek silnych podmuchów wiatru.

Wnętrze koszów jest wypełniane wybranym kruszywem dekoracyjnym. Ciekawym pomysłem jest wypełnienie koszów gabionami w kształcie piramid lub trapezów, dzięki którym elewacja budynku będzie prezentowała się nowocześnie i naprawdę oryginalnie.

Niepowtarzalny efekt wizualny można też uzyskać, jeśli w koszach gabionowych umieścimy duże odłamki serpentynitu antygorytowego. Ich niespotykana barwa z pewnością będzie elementem przykuwającym uwagę i nadającym budynkowi indywidualnego charakteru.