Dekoracje do akwarium – jak wybierać?

Kategoria: Blog

akwarium

Zaprojektowanie akwarium przyjaznego dla rybek, a jednocześnie estetycznie wyglądającego to nie lada wyzwanie. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, o czym należy pamiętać, planując jego wyposażenie.

Naturalna roślinność

Najpiękniejszymi ozdobami akwariów są naturalne kamienie oraz żywe rośliny, które odpowiednio dobrane pozwalają na stworzenie optymalnego środowiska życia dla słodkowodnych rybek.

Niezwykle istotne jest, aby w akwarium znalazło się miejsce na żywe rośliny, które nie tylko dostarczają rybkom tlen, lecz także zapewniają schronienie. Należy natomiast unikać sztucznych ozdób, czy to plastikowych, czy metalowych, gdyż mogą one wydzielać szkodliwe substancje i przyczyniać się do skrócenia życia morskich stworzeń. Co więcej, przewaga naturalnej roślinności nad sztuczną jest niepodważalna również, jeśli chodzi o walory wizualne.

Kamienie o nieostrych kształtach

Idealnym dopełnieniem kompozycji roślinnych są naturalne kamienie. Przykładem są ozdobne kamyki serpentynitu antygorytowego https://kosd.pl/inspiracje/, które to – pod wpływem kontaktu z wodą – mienią się i połyskują w różnych odcieniach zielonego. Wszystkie kamienie akwariowe powinny mieć płaskie, zaokrąglone kształty, dzięki czemu uchronimy ryby przed urazami mechanicznymi. Dodatkową zaletą przy zastosowaniu dekoracji kamiennej z serpentynitu antygorytowego, jest fakt że kamień ten – ze względu na swoją wewnętrzną budowę – przyczynia się do filtrowania wody, co pozwala na zachowanie wysokiego poziomu jej czystości w dłuższym okresie czasu.

W przypadku większych akwariów, można pokusić o zbudowanie groty z kamieni, będącej swojego rodzaju kryjówką dla rybek. Zaliczają się one do bardzo płochych zwierząt, dlatego warto zapewnić im miejsce, do którego będą mogły łatwo wpłynąć i schować się, gdy poczują się zagrożone.

Z ilością dekoracji nie można też przesadzić. Wszystko należy rozplanować tak, aby zostawić rybkom wolną przestrzeń konieczną do swobodnego pływania.